Make your own free website on Tripod.com

| Timetable | Participants | Favourites | Report | Results | Articles | Quotes | Pictures |

1998 WORLD GROUP
CHAMPIONSHIPS
 
. 
THE TIMETABLE:
 
Friday
8th May
Opening Ceremony
All Around Competition: 1st Rotation
16:00 h.
18:30 h.
Saturday
9th May
All Around Competition: 2nd Rotation
Awards Ceremony
16:30 h.
18:30 h.
Sunday
10th May
Individual Master: Rope, Hoop
Events Finals: 3 Ribbons + 2 Hoops
Individual Master: Clubs, Ribbon
Events Finals: 5 Balls
Awards Ceremony
Closing Ceremony
16:15 h.
19:00 h.

THE PARTICIPANTS:
.
 
 1.- Germany 

 Coach:    Carmen Weber 
 Members: NEUHAUS, Selma 
             BENICKE, Susan 
             KNÖLDER, Anna 
             JUNG, Anne 
             JACKËL, Ellen 
             FISSLER, Jeanine
27.- Japan 

 Coach:     Erika Akiyama 
 Members: AKEBAYASHI, Eriko 
             SHINOMIYA, Yukari 
             EGASHIRA, Ai 
             RINATA, Amiko 
             HIRABAYASHI, Mika 
.
 2.- Belarus 

 Coach:     Irina Lougunova 
 Members:  BELAN, Tatiana 
              GLAZCOVA, Anna 
              MALACHENKO,Irina 
              ILIENKOVA, Irina 
              ZVARIKO, Anastasia 
              ZAITSEVA, Olga
15.- Brazil 

 Coach:     Barb. Laffranchi 
 Members: FEREZIN, Cramila 
             STIVA, Davana 
             COBADINE, Juliana 
             FARIA, Flavia 
             FEREZIN, Alessandra 
             SALZANO, Michele
 3.- Netherlands 

 Coach:     Veneta Mihaylov 
 Members: STOOK, Rowena 
             FIRET, Anelieke 
             KUEMAN, Sanne 
             VAN DER MEER, Willeke 
             MESMAN, Roos 
             LOOYSEN, Elske
16.- Australia 

 Coach:     Gina Peluso 
 Members: HOUGNTON, Joelle 
             CHASELING, Margaux 
             VERONESI, Tanya 
             CARBONE, Natascha 
             STAMFORD, Catherine 
             PETERSON, Katie
 5.- Ukraine 

 Coach:     Albina Deriugina 
Members:  POPOVA, Tatiana 
             EROFEEVA, Tamara 
             ZHADANOVA, Natalia 
             ANDREEVA, Olga 
             BEYZUK, Tatiana 
             HLEDOROVA, Olga
17.- Bulgaria 


 Coach:      Lushka Bodkarova 
 Members: IOVTCHEVA,Anguelina 
             ANANIEVA, Borislava 
             SIMENOVA, Valentina 
             MARINOVA, Galina 
             KIBARSKA, Lilia 
             ANDONOVA, Mariana
 6.- Spain 

 Coach:      María Fernández 
 Members:  GURÉNDEZ, Lorena  
              CALAMONTE, Marta  
              ORIVE, Paula  
              NOGALES, Beatríz  
              BAYÓN, Sara  
              MALCHAIR, Carolina
18.- France 

 Coach:     Ludmil Kotzev 
 Members: BELART, Claire 
             POISSON, Magalie 
             SAUZEDE, Vanessa 
             GOMARD, Emilie 
             MEYNARD, Marielle 
             LAUDINE, Sophie
 7.- Czech Republic 

 Coach:     Zenka Schinzelova 
 Members: BARKOVA, Lucie 
             CERNOHLAVKOVA, Z. 
             HLAVATA, Kristyna 
             KALAVOBA, Kristyna 
             FILIPINOVA, Renata 
             SEBESTOVA, Andrea
19.- Portugal 

 Coach:    Rita Araújo 
 Members: CAETANO, Alba 
             CHAMBEL, Isabel 
             PIRES, Cristina 
             AVILA, Sandra 
             RAPOSO, Marta 
             MARQUES, Mónica
 8.- Canada 

 Coach:     L. Dva.-Petkov 
 Members: MA, Jessica 
             COUTTS, Kelly 
             CRUZ, Mariel 
             ONG, Andren 
             ROBSON, Ashley 
             TIEZE, Veronica
20.- Karzajistan 

 Coach:      N. Kuznestova 
 Members: KHAIRULINA, Valeriya 
             ROGOZHINA, Yelena 
             YOURTCHENKO, Youlia 
             MERTSALOVA, Yulia 
             VOLKOEDOVA, Yelena 
             NUHAEVA, Assiya
 9.- United States 

 Coach:     C. Yakhinovich 
 Members: ALBE, Alicia 
             SHOEMAKER, Johanna 
             CROYLE, Stefanie 
             LOJEVSKY, Natasha 
             LOGERWOOD, Virginia 
             NG, Amy
21.- China 

 Coach:     Quiong Pang 
 Members: ZHONG, Ling 
             YANG, Qi 
             LI, Chengyuang 
             LU, Yunganyang 
             GONG, Jing 
.
10.- Italy 

 Coach:     E. Maccarini 
 Members: AMATO, Elena 
             CAZZANIGA, Emmanuela 
             D'AMORE, Eva 
             GREGORINI, Silvia 
             RICCARDI, Valentina 
             ROVETTA, Valentina
22.- Austria 

 Coach:     Renate Reisinger 
 Members: HRUZA, Kristina 
             KREUTZ, Rebeca 
             PHILIPPI, Christina 
             PIETSCH, Angelica 
             RADAKOVIC, Barbara 
             STOTTINGER, Sylvia
11.- Lithuania 

 Coach:     Rasa Griniuviene 
 Members: FILISTOVIK, Natalija 
             URENLEVA, Julija 
             ZIROMSKAIET, Ruta 
             FILIPOVIK, Anzelika 
             BOGDANOVA, Oarja 
             NEVIDOMSKYTE, Daiva
23.- Korea 

 Coach:     Hye-Jung Baek 
 Members: SUN CHO, Eun-Sun 
             YOUNG KANK, Bo 
             AH KIM, Young 
             JOUNG BAEK, Ja 
             YEON CHUNG, So 
             JUNG SON, Eun
12.- Romania 

 Coach:     Mihaela Manos 
 Members: GOIA, Ancuta 
             VLADU, Ana 
             VLADU, Elena 
             SIMON, Mirela 
             TOMA, Luxandra 
             GUTHER, Ana Maria
24.- Hungary 

 Coach:     Reka Szabo 
 Members: HOLJEVICZ, Eszter 
             NAGY, Brigitta 
             STRICHT, Annet 
             SZALAY, Krisztina 
             TOTH, Barbara 
             ZIGLER, Orsolyna
13.- Greece 

 Coach:     Marina Fateeva 
 Members: GIAPALAKI, Vasiliki 
             CHRISTODOULOU, Eva 
             KOUVEU, Irini 
             AINDILI, Irini 
             POLATOU, Anna 
             LIOUIA, Liana
25.- Russia 

 Coach:     Elvira Averkovich 
 Members: ZILBER, Irina 
             NETESSOVA, Maria 
             ANIKINA, Viktoria 
             BELOVA, Irina 
             CHALAMOVA, Elena 
             CHIMANSKAIA, Vera
14.- Slovenia 

 Coach:     Olga Mancevic 
 Members: BAS, Polona 
             PINIZRPINTER, Eva 
             KANIZ, Katia 
             LONEC, Anga 
             BRAJOVIC, Zorica 
             BRADINJAN, Maja
26.- Slovakia 

 Coach:     M. Tatiana 
 Members: MOTOLIKOVA,Ivana 
             KORCEKOVA, Eleonora 
             FILCOVA, Eva 
             KRISKOVA, Adriana 
             REZNIKOVA, Michaela 
             SVEDOVA, Milena
.

THE FAVOURITES:
READY TO MAKE A SURPRISE...

FULL RESULTS
 .
All Around Competition
..
RK
Country
  
Total
1
Belarus
19.766
19.600
39.366
2
Spain
19.333
19.800
39.133
3
Russia
19.533
19.599
39.132
4
Ukraine
19.600
19.433
39.033
5
Bulgaria
19.566
19.408
38.974
6
Greece
19.433
19.433
38.866
7
Italy
19.466
19.439
38.865
8
Japan
19.216
19.200
38.416
9
China
19.300
19.099
38.399
10
Hungary
19.133
19.166
38.299
11
Romania
18.933
19.066
37.999
12
Portugal
18.933
18.833
37.766
13
Brazil
18.941
18.966
37.707
14
Germany
18.399
19.300
37.699
15
France
18.766
18.833
37.599
16
United States
18.583
18.733
37.316
17
Czech Republic
18.475
18.766
37.241
18
Slovakia
18.391
18.833
37.224
19
Kazajistan
18.741
18.466
37.207
20
Austria
18.533
18.599
37.132
21
Netherlands
18.408
18.633
37.041
22
Finland
18.208
18.716
36.924
23
Canada
18.166
18.750
36.916
24
Slovenia
18.391
18.499
36.890
25
Korea
17.866
18.600
36.466
26
Lithuania
18.007
18.133
36.140
27
Australia
17.866
18.241
36.107
 ...
 Events Finals
..
RK
Country
 
1
Spain
19. 850
2
Belarus
19.800
3
Ukraine
19.766
4
Russia
19.666
5
Bulgaria
19.616
6
Greece
19.566
7
China
19.300
8
Italy
19.032
..
RK
Country
1 Russia 19.850
2 Belarus 19.816
3 Ukraine 19.716
4 Bulgaria 19.700
5 Italy 19.683
6 Greece 19.666
7 Spain 19.566
8 Germany 19.299
.
.
Longines Prize 
for the most elegant team:
Spain
.

QUOTES FROM...
.
The Coaches
.
SPAIN 
María Fernández
BELARUS 
Irina Lougunova
RUSSIA 
Elvira Averkovich
  • About their fails on the first day of competition:
"They were due to a few seconds of confusion" 
  • About risk:
"Gymnastics' beauty is in difficulty, risk is a component of the competition that has always characterized Spain and we are not going to change" 
  • About Belarus' 1st place:
"For the sake of gymnastics it's better that Belarus has won, I didn't wish them to fail because I didn't want to win at the expense of something like that" 
 
  • About their gold medal:
"This medal rewards a very hard work during seven years. It's the biggest happiness that I could have and a great moment for the gymnasts" 
  • About the competition:
"We have observed that the level of the competition has increased a lot"
  •  About their bronze medal:
"We are very happy with this third place because this is a completely new team, because any of the gymnasts was in Atlanta. We have done a good job"
.
The Spanish gymnasts
.
LORENA GURÉNDEZ (captain) CAROLINA MALCHAIR
  • About their ball routine:
"We were very happy after the routine because we had demostrated that we are able to do it well" 
  • About Belarus' gold:
"I think that Belarus deserved to win because they haven't failed in any of the routines" 
  • About their fails:
"Preassure had nothing to do with our fails of the first day. I think that we all doubted, I 
don't know, maybe we lacked on self-confidence" 
  • About Events Finals:
"We want to win two gold medals at the Finals"
  • About their silver medal:
"I feel vey worthy of getting the silver medal" 
  • About being the only gymnast from Andalucía:
" I felt a bit more responsability because Worlds were held in Andalucía"
..
The ex-Spanish selector
..
EMILIA BONEVA 
  • About the new Spanish group:
"This team is perfectly able to repeat the Atlanta gold medal. They are very young and disciplined. They did perfect in a very hard championship. For the majority, it was the first big International competition and maybe they were nervous on the first day, but it's because competing before the Spanish crowd is very difficult. There is a big preassure." 
  • About María Fernández:
"I'm very happy for her. she was gymnast at the first group that I directed here."
 

More Information is coming soon!

| Individual | Timetable | Participants | Favourites | Report | Results | Articles | Quotes | Pictures |

Reports of Competitions
Spanish RSG